Ze zvědavých dětí rostou úspěšní lidé

Ze zvědavých dětí rostou úspěšní lidé

Jak zvědavost u vaší ratolesti podporovat už od dětství?

Ke zvědavosti své potomky můžete podporovat poměrně snadno již od raného dětství. Máme pro vás čtyři jednoduché tipy jak na to.

modrooké batole

1. Odpovídejte trpělivě

V živote dítěte přijde období, kdy slovíčko "proč" zazní i stokrát za den. A co si budeme povídat, ani ten nejtrpělivější rodič se někdy neudrží a odbude dítě odpovědí typu "proto" nebo "protože lečo". To je ale chyba. Pokud budete dítě opakovaně odbíjet, smíří se s tím a přestane se ptát. A kdo se neptá, ten se nezajímá. Zkuste se proto soustředit na to, že je třeba dítěti trpělivě odpovídat a vysvětlovat. A určitě se i sami pobavíte při tom, na jaké banální otázky nebudete sami znát odpověď.

2. Vzbuzujte zájem o knihy

Při stimulaci zvědavosti a také představivosti jsou neocenitelným pomocníkem knihy. Snažte se proto podporovat zájem o ně již u malých dětí. S dítětem si společně sedněte a ukazuje mu a popisujte i obrázky v knize. Společně pak můžete knihu i probrat a vyměnit si názory na jednotlivé postavy.

3. Podporujte přirozené zájmy

Jeden měsíc nemluví o ničem jiném než o zvířatech, další už prstem v knížce cestují po mapě světa. Objevování nových zájmů je u dětí běžné a může se velmi často střídat. Využijte i tyto krátké období, kdy vaše dítě něco upřímně a od srdce zajímá, a podporujte ho v poznávání. Na trhu je množství klasických a interaktivních vzdělávacích pomůcek zaměřených na všechny možné dětské zájmy. Čím více materiálu na poznávání bude dítě mít, tím déle při své nové zálibě vydrží a tím více informací si zapamatuje.
smích u četby

4. Eliminujte pasivní zábavu

Pustit dítěti televizor, nebo mu dát do ruky tablet s pohádkou je někdy tak lákavé. Zvlášť když se právě na sporáku vaří oběd nebo musíte vyprat. Na pasivní zábavu si ale dítě velmi snadno zvykne a přichází o motivaci zabavit se samo.

5.0
01