Pacientů s Crohnovou chorobou stále přibývá

Pacientů s Crohnovou chorobou stále přibývá

Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé v období dospívání a časné dospělosti. Podle odhadů trpí těmito onemocněními v Čechách až 16 tisíc pacientů.
Základem je včasná diagnostika, protože pozdní a nedostatečné léčení může vést k závažným komplikacím a operacím. Úvodní testy, které mohou odhalit případný zánět, jsou jednoduché. Každý pacient, který má chronické trávicí potíže, trpí průjmy, pobolíváním břicha a hubne, by neměl váhat a měl by si u lékaře tento test vyžádat.
lékařka s rouškou

Trpí celé tělo

Lidé s Crohnovou chorobou trpí častými průjmy, křečemi a bolestmi břicha, krvácením z konečníku, píštělemi okolo konečníku nebo úbytkem hmotnosti, horečkami a únavou. Nejčastějším příznakem ulcerózní kolitidy jsou krvavé průjmy, často doprovázené bolestivým nucením na stolici. Obě onemocnění mohou být navíc doprovázeny různými jinými projevy, když postihují oči, klouby, kůži nebo páteř.
muž s rukami na břiše

Nové možnosti léčby

Pacienti díky moderním lékům žijí normální, plnohodnotný, dlouhý život, samozřejmě za předpokladu, že léky užívají. Už dnes máme mnoho pacientů, kteří mají vyšší věk a s onemocněním žijí celý život
Výsledek testu do pár dní odpoví na otázku, zda jde o zánět, nebo ne. Rozvoj v oblasti léčby IBD je rychlý, letos mají pacienti dvě nové možnosti. Jde o technologii podávání kmenových buněk do místa zánětu a nové léky ve formě tablet, neboť dosud probíhalo léčení zejména formou injekcí a infuzí.

10 milionů lidí na světě

Přestože se ve výzkumu IBD dosaženo významného pokroku, odborníci stále neumí s jistotou určit, co způsobuje tato onemocnění. Studie naznačují, že vznik IBD způsobuje kombinace genetiky, tedy faktorů, které osoba zdědila, imunitního systému a životního prostředí. IBD se vyskytuje spíše ve vyspělých zemích ve srovnání s méně rozvinutými zeměmi a spíše v městských než venkovských oblastech. Crohnova choroba i ulcerózní kolitida mají také nejvyšší výskyt v severnějších zeměpisných šířkách, v zemích kolem rovníku je výskyt onemocnění velmi nízký.