Neviditelná pohoda: Víte, co vše se ukrývá pod slovem podlahové topení?

Neviditelná pohoda: Víte, co vše se ukrývá pod slovem podlahové topení?

Výhoda vyhřívané podlahy je ve způsobu, jakým se šíří teplo. Předává ho zejména sáláním, ne cirkulací vzduchu. Prostor tak vytopí bez rozvíření prachu, bez snížení vlhkosti vzduchu, což ocení nejen alergici. Nehrozí ani to, že děti při hraní na podlaze prochladnou, ani žádné riziko zranění jako u radiátorů.
podlahové vytápění
Přestože podlahové vytápění dává více svobody v zařizování interiéru, i zde počítejte s určitými omezeními. Zatímco nábytek s vysokými nohami jako jídelní stůl může kdykoliv měnit své místo v místnosti, solitéry s nízkými nohami jako skříně či sedací souprava už ne. Sníží totiž výkon podlahového vytápění až o polovinu, stejně i rozměrný koberec. Rozmístění nábytku i koberců si proto dopředu promyslete. Projektant to zohlední při návrhu podlahového vytápění.
Stejně jako druh nášlapné vrstvy. Co se týče materiálu, vyhovují všechny běžně dostupné podlahové krytiny, hledejte však produkty s tepelným odporem menším než 0,15 m2K / W. Pamatujte na to i při pozdější výměně podlahy, aby se vám to nevymstilo na sníženém výkonu vytápění.
Limitující použití
S požadavkem nepřekročit maximální přípustnou povrchovou teplotu podlahy souvisí slabina podlahového vytápění, omezený výkon. Zatímco u novostaveb s dobrými tepelně parametry to obvykle nepředstavuje žádný problém, u starších budov může být nedostačující.
ponožky v teniskách
Dva rozdílné světy
Vyhřívanou podlahu si můžete zvolit s teplovodním nebo elektrickým systémem. Provozní náklady teplovodního závisí od zdroje tepla. Optimální je kombinace s tepelným čerpadlem, popřípadě, pokud se rozhodnete pro zemní plyn, s kondenzačním kotlem.
Elektrické podlahové vytápění nepotřebuje vlastní zdroj tepla, kabely, respektive rohože, jsou napojeny na elektrickou síť. Vstupní náklady jsou sice nižší, ale provozní náklady vyšší. Z elektrických systémů je úspornější akumulační varianta než přímotopný.
Teplo vznikající v odporových kabelech v čase nízkého tarifu se totiž shromažďuje v akumulační vrstvě. Uvolní se podle nastavené regulace. Přímotopná varianta má však kratší reakci, rychle se roztopí a odevzdá teplo. Pro vyšší provozní náklady se uplatňuje jako doplňkové vytápění, například v koupelně.

5.0
02